• Bell Times - 2018 - 2019

     Schools in bold have time changes for SY19

     *Schools with Before and After Care

    Download print version 

    Elementary Schools  & Centers

    Elementary Schools  & Centers

    7:45

    1:55

     

    Adelphi

    7:45

    1:55

     

    Francis T Evans

    7:45

    1:55

     

    Allenwood

    8:15

    2:25

     

    Ft Washington Forest

    8:50

    3:00

     

    Apple Grove

    9:15

    3:25

     

    G N Spellman

    7:45

    1:55

     

    Ardmore

    7:45

    1:55

     

    Gaywood

    9:15

    3:25

     

    Arrowhead

    7:45

    1:55

     

    Glassmanor

    7:45

    1:55

     

    Avalon

    7:45

    1:55

     

    Glenn Dale

    9:30

    3:40

     

    Baden

    7:45

    1:55

     

    Glenridge

    7:45

    1:55

     

    Barack Obama

    9:15

    3:25

     

    Greenbelt Ele

    7:45

    1:55

     

    Barnaby Manor

    9:30

    3:40

     

    H W Wheatley ECC

    8:15

    2:25

     

    Beacon Heights

    7:45

    1:55

     

    High Bridge

    9:15

    3:25

     

    Berwyn Heights

    8:15

    2:25

     

    Highland Park

    8:15

    2:25

     

    Bladensburg

    7:45

    1:55

     

    Hillcrest Heights

    7:45

    1:55

     

    Bond Mill

    7:45

    1:55

     

    Hollywood

    7:45

    1:55

     

    Bradbury Heights

    7:45

    1:55

     

    Hyattsville

    7:45

    1:55

     

    Brandywine

    8:15

    2:25

     

    Indian Queen

    7:45

    1:55

     

    C Elizabeth Rieg

    7:45

    1:55

     

    J Frank Dent

    7:45

    1:55

     

    Calverton

    7:45

    1:55

     

    James E Duckworth

    9:30

    3:40

     

    Capitol Heights

    7:45

    1:55

     

    James H Harrison

    7:45

    1:55

     

    Carmody Hills

    7:45

    1:55

     

    James Mc Henry

    7:45

    1:55

     

    Carole Highlands

    9:30

    3:40

     

    James R Randall

    7:45

    1:55

     

    Carrollton

    7:45

    1:55

     

    John H Bayne

    9:15

    3:25

     

    Catherine T Reed

    7:45

    1:55

     

    Judge S W Woods

    9:30

    3:40

     

    Chapel Forge ECC

    7:45

    1:55

     

    Kenilworth

    7:45

    1:55

     

    Cherokee Lane

    9:30

    3:40

     

    Kenmoor ECC

    8:00

    2:10

    *

    Chillum

    7:45

    1:55

     

    Kettering

    7:45

    1:55

     

    Clinton Grove

    7:45

    1:55

     

    Kingsford

    7:45

    1:55

     

    Columbia Park

    7:45

    1:55

     

    Lake Arbor

    8:15

    2:25

     

    Concord

    7:45

    1:55

     

    Lamont

    7:45

    1:55

     

    Cool Spring

    7:45

    1:55

     

    Langley Park Mc Cormick

    7:45

    1:55

     

    Cooper Lane

    7:45

    1:55

     

    Laurel

    7:45

    1:55

     

    Cora L. Rice

    7:45

    1:55

     

    Lewisdale

    7:45

    1:55

     

    Deerfield run

    7:45

    1:55

     

    Longfields

    7:45

    1:55

     

    District Heights

    9:15

    3:25

     

    Magnolia

    7:45

    1:55

     

    Dodge Park

    9:30

    3:40

     

    Margaret Brent

    9:15

    3:25

     

    Doswell Brooks

    7:45

    1:55

     

    Marlton

    7:45

    1:55

     

    Edward M. Felegy

    8:15

    2:25

     

    Mary Harris "Mother" Jones

    9:15

    3:25

     

    Flintstone

    7:45

    1:55

     

    Mattaponi

    7:45

    1:55

     

    Forest Heights

    7:45

    1:55

     

    Melwood

    9:15

    3:25

     

    Fort Foote

    9:15

    3:25

     

    Montpelier

    9:30

    3:40

     

    Frances R Fuchs ECC

    7:45

    1:55

     

    Mt Rainier

    7:45

    1:55

     

    Francis S Key

    7:45

    1:55

     

    North Forestville

    7:45

    1:55

     

    Northview Elem

    Dedicated Magnet Schools & Academy Schools

    7:45

    1:55

     

    Oaklands

    9:15

    3:55

     

    Accokeek Academy

    9:15

    3:25

     

    Oxon hill

    8:30

    3:10

     

    Andrew Jackson Academy

    9:15

    3:25

     

    Paint branch

    8:00

    2:40

    *

    Beltsville Academy

    7:45

    1:55

     

    Panorama

    9:15

    3:55

     

    Benjamin Foulois Creative & Performing Arts

    7:45

    1:55

     

    Patuxent

    8:45

    2:55

    *

    Cesar Chavez Dual Language Spanish

    7:45

    1:55

     

    Perrywood

    9:15

    3:55

     

    Dora F Kennedy French Immersion

    7:45

    1:55

     

    Pointer Ridge

    9:30

    3:40

     

    Glenarden Woods Tag

    8:35

    2:45

    *

    Port Towns

    9:30

    3:10

     

    Green Valley Academy

    8:50

    3:00

     

    Potomac Landing

    7:45

    1:55

     

    Heather Hills Tag

    7:45

    1:55

     

    Princeton

    9:15

    3:55

     

    John Hanson Montessori

    7:45

    1:55

     

    Ridgecrest

    9:00

    3:40

    *

    Judith P Hoyer Montessori

    8:15

    2:25

     

    Riverdale

    9:15

    3:55

     

    Maya Angelu French Immersion

    7:45

    1:55

     

    Robert Frost

    9:30

    3:40

     

    Overlook Spanish Immersion

    8:30

    2:40

     

    Robert Gray

    9:30

    3:40

     

    P.E. Williams Spanish Immersion

    8:15

    2:25

     

    Rockledge

    9:15

    3:55

     

    Robert R Goddard Montessori

    7:45

    1:55

     

    Rogers Heights

    7:45

    2:25

     

    Samuel P Massie Academy

    7:45

    1:55

     

    Rosa l Parks

    9:15

    3:55

     

    Thomas  G Pullen Creative & Performing Arts

    7:45

    1:55

     

    Rosaryville

    7:45

    2:25

     

    William W Hall Academy

    7:45

    1:55

     

    Rose Valley

           

    9:00

    3:10

     

    Samuel Chase

    Charter Schools

    7:45

    1:55

     

    Scotchtown Hills

    7:55

    2:25

     

    Chesapeake Math & IT PC - Elem (K-5)

    9:15

    3:25

     

    Seabrook

    8:05

    2:55

     

    Chesapeake Math and IT PC - North (6-8)

    9:00

    3:10

     

    Seat Pleasant

    8:04

    2:20

     

    Chesapeake Math and IT PC - North HS

    7:45

    1:55

     

    Springhill Lake

    7:55

    2:55

     

    Chesapeake Math and IT PC South Elem (K-5)

    7:45

    1:55

     

    Suitland

    8:20

    2:54

     

    Chesapeake Math & IT PC - South (6-11)

    7:45

    1:55

     

    Tanglewood

    8:25

    3:25

     

    College Park Academy Public Charter

    7:45

    1:55

     

    Tayac

    8:00

    2:25

     

    Excel Academy Public Charter

    7:45

    1:55

     

    Templeton

    8:30

    2:40

     

    Imagine Andrews Public Charter

    7:45

    1:55

     

    Thomas s Stone

    8:30

    3:05

     

    Imagine Foundations at Leeland Public Charter

    8:15

    2:25

     

    Tulip Grove

    8:30

    2:40

     

    Imagine Foundations at Morningside Public C.

    7:45

    1:55

     

    University Park

    8:30

    3:10

     

    Imagine Lincoln Public Charter

    9:15

    3:25

     

    Valley View

    8:00

    3:00

     

    Turning Point Academy Public Charter

    8:50

    3:00

     

    Vansville

           

    8:50

    3:00

     

    Waldon Woods

           

    9:15

    3:25

     

    Whitehall

           

    7:45

    1:55

     

    William Beanes

           

    7:45

    1:55

     

    William Paca

           

    9:15

    3:25

     

    Woodmore

           

    7:45

    1:55

     

    Woodridge

           

    7:45

    1:55

     

    Yorktown

           

     Schools in bold have time changes for SY19

     *Schools with Before and After Care

    High Schools

    Middle Schools

    9:30

    4:10

     

    Academy of Health Science @ PGCCC

    8:30

    3:10

     

    Benjamin Stoddert

    9:30

    3:10

     

    Annapolis Rd Alternative

    8:30

    3:10

     

    Benjamin Tasker

    9:30

    4:10

     

    Bladensburg

    8:30

    3:10

     

    Buck Lodge

    7:45

    2:25

     

    Bowie

    8:30

    3:10

     

    Charles Carroll

    7:45

    2:25

     

    Central

    7:45

    2:25

     

    Drew Freeman

    7:45

    2:25

     

    Charles Flowers

    8:30

    3:10

     

    Dwight D Eisenhower

    9:30

    4:10

     

    Croom Vocational

    9:00

    3:40

     

    Ernest E Just

    7:45

    2:25

     

    Crossland

    9:30

    4:10

     

    G. James Gholson

    9:00

    3:40

     

    Dr. Henry A Wise, Jr

    9:00

    3:40

     

    Greenbelt

    8:30

    3:10

     

    DuVal

    7:30

    2:10

     

    Gwynn Park

    8:40

    3:20

     

    Eleanor Roosevelt

    9:10

    3:50

     

    Hyattsville

    8:30

    3:10

     

    Fairmont Heights

    7:45

    2:25

     

    Isaac Gourdine

    7:45

    2:25

     

    Frederick Douglass

    9:30

    4:10

     

    James Madison

    7:45

    2:25

     

    Friendly

    9:30

    4:10

     

    Kenmoor

    7:45

    2:25

     

    Gwynn Park

    7:45

    2:25

     

    Kettering

    7:45

    2:25

    *

    High Point

    9:30

    4:10

     

    Martin Luther King Jr

    7:45

    2:25

     

    International School at Langley Park

    9:30

    4:10

     

    Nicholas Orem

    9:30

    4:10

     

    International School at Largo

    8:30

    3:10

     

    Oxon Hill

    7:45

    2:25

     

    Largo

    9:30

    4:10

     

    Samuel Ogle

    7:45

    2:25

     

    Laurel

    9:30

    4:10

     

    Stephen Decatur

    8:30

    3:10

    *

    Northwestern

    9:35

    4:15

     

    Thomas Johnson

    8:30

    4:50

    *

    Northwestern CVP

    9:00

    3:40

     

    Thurgood Marshall

    9:30

    4:10

     

    Oxon Hill

    9:30

    4:10

     

    Walker Mill

    7:45

    2:25

     

    Parkdale

    9:00

    3:40

     

    William Wirt

    7:45

    2:25

     

    Potomac

           

    8:30

    3:10

     

    Suitland

           

    8:30

    4:50

     

    Suitland CVP

           

    7:45

    2:25

     

    Surrattsville

           

    9:30

    4:10

     

    Tall Oaks